کد خبر: ۳۱۷۳۰
 
 

نتایج یک تحقیق تازه نشان می دهد اسب ها هم از آن گروه حیواناتی هستند که می توانند با اشاره به علایم منظور خود را به انسان ها برسانند.

به گزارش ایرنا به نقل از بی بی سی ورلد، دانشمندان توانسته اند با استفاده از هویج به عنوان پاداش اسب ها را طوری آموزش دهند که هر وقت به پتو نیاز داشتند، با بینی خود به صفحه ای بزنند.

نتایج این پژوهش نشان داد که درخواست اسب ها برای پتو، با میزان برودت هوا مرتبط بوده و آنها به طور اتفاقی پتو نخواسته بودند.

تاکنون پنداشته می شد فقط حیواناتی چون گوریل، شامپانزه، اورانگوتان، گیبون و دلفین ها قادرند چون انسان با اشاره به یک علامت منظور خود را منتقل کنند.

اما پژوهشی که دکتر سیسیلی مگ دل و همکارانش در موسسه دامپزشکی نروژ انجام دادند، هدفش این بود که راهی برای پرسیدن این سوال از اسب ها پیدا شود: «آیا می خواهی پتو پشتت بیاندازیم؟»

وی معتقد است، مطالعه ای که تحت نظر او انجام گرفته به دانش بشر در مورد قدرت شناختی اسب ها و نحوه فکر کردن آنها افزوده است.

"ما معمولا اسب ها را خیلی باهوش فرض نمی کنیم اما این پژوهش نشان داد که اگر برای برقراری ارتباط با آنها راه مناسبی انتخاب کنیم، آن وقت آنها قادر خواهند بود نظر و عقیده شان را به ما بفهمانند و حتی همچون ما انتخاب کنند."

در کشورهای اسکاندیناوی و شمال اروپا پتو کشیدن روی اسب ها در تمام طول شبانه روز معمول است.

پژوهشی که این گروه از محققان در نروژ انجام دادند به این ترتیب بود که آنها ابتدا 23 اسب از نژادهای مختلف را برای آموزش برگزیدند. دانشمندان در مرحله اول به اسب ها آموختند که با بینی خود بروی یک صفحه که کنار حصار اصطبل نصب شده بود بزنند. بعد اسب ها یاد گرفتند که تفاوت میان علائم مختلف را دریابند. علائم: پتو لازم (خط افقی)؛ پتو نمی خوام (خط افقی) و هیچکدام (خالی) در مرحله سوم اسب ها آموزش دیدند تا سه علامت و کنشی که در پی آنها صورت می گیرد را دریابند. در پایان این دوره آموزشی دو هفته ای اسب ها آموخته بودند که چگونه با زدن بینی خود به علائم روی صفحه به مهتر خود بفهمانند که «هوا خیلی سرد شده پتو پشتم بینداز» و یا «هوا گرم شد لطفا پتو را از پشتم بردار».

به گفته محققان، اسب ها که در طول این دوره دو هفته ای فقط روزانه بین 10-15 دقیقه آموزش دیدند، در روزهای بارانی و سرد پتو درخواست می کردند، اما اگر هوا آفتابی و خوب بود، پتو درخواست نمی کردند.

محققان می گویند این نشان می دهد که اسب ها بر اساس نیاز و خواسته خودشان پتو درخواست می کردند و نه بر اساس تشخیص مهترشان.

این پژوهشگران گفته اند امیدوارند دیگر محققان و کردارشناسان حیوانات تحقیقات دیگری را در این زمینه انجام دهند و سوالات بیشتری از اسب ها بپرسند.

آنها اظهار امیدواری کرده اند که صاحبان شخصی اسب ها هم با استفاده از نتایج این تحقیق بتوانند با اسب ها خود رابطه برقرار کنند.

 
 
برچسب ها: اسب
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه