کد خبر: ۳۱۶۱۴

روز سه شنبه ۹۵/۶/۲۳ اهالی یکی از روستاهای منطقه دودانگه مازندران در تماس با نیروهای محیط زیست منطقه اعلام نمودند یک خرس در نزدیکی روستا به روی زمین افتاده است.

به گزارش حکیم مهر به نقل از دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، مسئول پاسگاه محیط بانی سنگده در این باره گفت: پس از دریافت این گزارش بلافاصله عازم محل مورد نظر شده و با یک خرس قهوه ای بالغ که بسیار ضعیف و لاغر شده بود مواجه شدیم.

اصغری اظهار داشت: خرس زنده بود اما به دلیل ضعف قوای جسمانی توان حرکت کردن نداشت.

 

این خرس به دلیل تحلیل قوای جسمانی قادر به حرکت نبود به همین دلیل بدون نیاز به بیهوشی حیوان را به خودروی محیط زیست منتقل نموده و به سمت ساری حرکت نمودیم.

در حین انتقال خرس به پناهگاه حیات وحش سمسکنده ساری با دکتر اکرامی دامپزشک معتمد محیط زیست مازندران هماهنگی لازم جهت حضور در سمسکنده بعمل آمد.

متاسفانه خرس در طول مسیر و پیش از رسیدن به مقصد جان خود را از دست داد.

 

دست قطع شده خرس در تصویر فوق مشخص است

دامپزشک معتمد محیط زیست مازندران در این باره گفت: جانور تلف شده یک خرس قوه ای بالغ و نسبتا مسن با جنسیت نر بود که یکی از دستهایش از ناحیه آرنج قطع شده و به شدت لاغر بود.

«دکتر اکرامی» اظهار داشت: بر اساس معاینات و بررسی های صورت گرفته به احتمال فراوان این خرس چندین ماه قبل مورد اصابت گلوله چهارپاره قرار گرفته بود.

برخود گلوله با دست خرس باعث شکستگی استخوان، ایجاد عفونت، نکروزه شدن عضو و در نهایت منجر به قطع شدن دست حیوان شده است.

 

ضعف جسمانی ناشی از عفونت، قطع شدن دست و احتمالا عفونت های داخلی بر اثر برخورد ساچمه های دیگر با سایر اندام های خرس منجر به مرگ حیوان شده است.

البته جراحت های اولیه بر طرف شده بوده اما خرس با تحمل درد و رنج فراوان در طول این مدت به تدریج ضعیف و نهایت تلف شده است
علت مرگ این خرس سوء تغذیه بوده است
مسئول یگان حفاظت محیط زیست مازندران گفت که یک قلاده خرس قهوه ای تک دست در منطقه دودانگه شهرستان ساری به خاطر سوء تغذیه تلف شده است.

«مسلم آهنگری» روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این خرس روز سه شنبه هفته جاری در حالی که ضعف شدید حرکتی داشت ، در روستای "باجی میان" بخش دودانگه ساری توسط محیط بانان منطقه زنده پیدا شده بود.

وی افزود: محیط بانان با همکاری مردم این حیوان را به دامپزشکی ساری منتقل کردند، ولی به دلیل شدت سوء تغذیه حین درمان تلف شد.

مسئول یگان حفاظت محیط زیست مازندران گفت: 2 سال پیش ماموران و محیط بانان محیط زیست مازندران و سمنان چندین بار این خرس یک دست را در حالی که مشکلی نداشت دیده بودند، ولی به نظر می رسد در این مدت به خاطر نداشتن دست، برای شکار و تغذیه دچار مشکل شده بود.

آهنگری افزود: هنوز کالبدشکافی بر روی این حیوان صورت نگرفته است و دلیل قطع بودن دست این خرس هم مشخص نیست.

وی جمیعت خرس قهوه ای در جنگل های مازندران را مناسب توصیف کرد و بیان داشت: هر چند این حیوان دشمن طبیعی ندارد، اما همواره در معرض خطر شکار و تله انسان ها و حوادث طبیعی قرار دارد.

خرس قهوه ای از گونه های حیوانی جنگل های مازندران بویژه در مناطق حفاظت شده و پارک های ملی این استان به شمار می رود.

حدود 507 هزار هکتار از مساحت 2 میلیون و 400 هزار هکتاری مازندران را مناطق حفاظت شده تشکیل می دهد.
 
 
برچسب ها: خرس ، مازندران ، دودانگه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه