کد خبر: ۲۹۲۱۴
تعداد نظرات: ۹ نظر
 

متقاضیان بورس اعزام به خارج که در کنکور دکتری ۹۵ مجاز به انتخاب رشته هستند، می توانند با توجه به رشته های مورد نیاز اعلام شده، در بورس شرکت کنند.

به گزارش حکیم مهر به نقل از مهر، شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری (نیمه متمرکز) سال ۱۳۹۵ و کسب حدنصاب اعلام شده توسط دانشگاه یا مؤسسه پذیرنده بورسیه، یکی از شرایط متقاضی بودن بورس 95 است.

همچنین متقاضی باید مصاحبه علمی و ارزیابی تخصصی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور دارای سهمیه را انجام دهد.

دانشگاه پس از مصاحبه علمی، سهمیه های بورس خارج خود را انتخاب و به شورای مرکزی بورس اعلام می کند. پس از ارزیابی نهایی و تأیید نتایج (گزارش) واصله از طرف دانشگاه ها توسط شورای مرکزی بورس، نتایج به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می شود.

سازمان سنجش آموزش کشور نتایج را بصورت رسمی اعلام می کند. رشته، گرایش و کشور مورد اعزام به تشخیص دانشگاه دارای سهمیه و هماهنگی اداره کل بورس و اعزام دانشجویان خواهد بود.

قبولی های بورس خارج از کشور بر اساس سهمیه هر دانشگاه اعلام می شوند و نظارت و تأیید در اخذ پذیرش و وضعیت تحصیلی به عهده دانشگاه دارای سهمیه است.

مهلت متقاضیان بورس برای ارائه نمره زبان

پذیرفته شدگان اعزام بایستی حداکثر تا ۳۱ شهریور ماه سال ۱۳۹۶ ، نسبت به اخذ حدنصاب نمره زبان، پذیرش از دانشگاه مورد تأیید دارای سهمیه و اداره کل بورس و اعزام دانشجویان، سپردن وثیقه به دانشگاه یاد شده، دریافت روادید و سایر موارد اعزام اقدام کنند. پس از اتمام زمان مذکور، قبولی فرد (کان لم یکن) تلقی می شود.

تبصره: حداقل کسب نمره زبان برای اعزام داوطلبان رشته های فنی و مهندسی، کشاورزی و علوم پایه در آزمون MSRT  عدد ۵۵ در رشته های علوم انسانی و هنر عدد ۶۰ و یا معادل آن در آزمون های IELTS  و TOEFL  ،TOLIMO تعیین شده است.

پذیرش از دانشگاه خارج، انتخاب استاد راهنمای خارج، موضوع رساله دکتری و استاد ناظر داخلی (یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه دارای سهمیه مرتبط با تخصص پذیرفته شده ) پس از تأیید دانشگاه دارای سهمیه و با هماهنگی اداره کل بورس و اعزام دانشجویان انجام می شود.

بر اساس اعلام وزارت علوم، میزان وثیقه با توجه به کشور محل تحصیل و بر اساس مصوبات شورای مرکزی بورس تعیین می شود همچنین طبق قانون اصلاح ماده ۳ قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور در شرایط مساوی اولویت با داوطلبان متأهل است.

دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد باید تا پایان شهریور ماه سال جاری فارغ التحصیل شوند و عدم مراجعه داوطلبان واجد شرایط جهت تشکیل پرونده به اداره کل بورس و اعزام دانشجو تا پایان شهریور ماه سال جاری (۹۵) به منزله انصراف است.

امکان تبدیل بورس خارج به داخل وجود ندارد. اعزام داوطلبان یا مربیان آموزشی و پژوهشی واجد شرایط که محل خدمت آتی آنان در سایر دستگاه های اجرایی دولتی و غیردولتی است مشروط به تقبل ۱۰۰ درصد هزینه ها توسط دستگاه مربوط و ارائه موافقت نامه رسمی از سایر دستگاه های اجرایی، با مطمح نظر قرار دادن ماده ۶۱ قانون مدیریت خدمات کشوری میسر خواهد بود.

مسؤولیت هرگونه مغایرت در میانگین دروس (معدل) و اطلاعات و مدارک مورد نظر، متوجه متقاضی است و در صورت اثبات تخلف، در هر یک از مراحل اعم از طی فرایند بورس، حین تحصیل یا پس از پایان تحصیلات، پذیرش فرد ابطال می شود و باید هزینه های مترتب بر آن را بپردازد.

ظرفیت بورس خارج

تعداد ۱۹۲ نفر ظرفیت برای رشته های مورد نیاز بورس خارج اعلام شده است که رشته های حوزه دامپزشکی، به شرح زیر می باشند:

 

متقاضیان بورس اعزام به خارج، بورسیه وزارتخانه ها، بورسیه سازمان ها و یا مؤسسات آموزش عالی دارای شرایط خاص در هر یک از کدرشته های تحصیلی، باید علاوه بر دارا بودن شرایط عمومی و اختصاصی و همچنین احراز حد نصاب نمره مرحله ارزیابی تخصصی دارای شرایط خاص نیز باشند.

شرط معدل و سن برای اعزام دانشجو به خارج اعلام شد

حداقل میانگین (معدل) نمره های دروس کارشناسی و کارشناسی ارشد ناپیوسته به ترتیب ۱۵ و ۱۷ و دوره های کارشناسی ارشد پیوسته و یا دکتری حرفه ای ۱۷ تراز شده است.

حداکثر سن داوطلبان در زمان تقاضا ۳۰ سال اعلام شده است که البته حسب موارد، با توجه به شروط زیر می تواند افزایش یابد.

ایثارگران (فرزندان و همسران شهدا، جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و فرزندان و همسران آنان، آزادگان و فرزندان و همسران آنان) حداکثر سن ۳۳ سال. مربیان (رسمی قطعی و یا رسمی آزمایشی) عضو هیأت علمی واجد شرایط، حداکثر سن ۳۳ سال.
 
 
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
فرد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۳
1
2
بورسیه خارج آناتومی و جنین شناسی تهران واقعن نوبره! نکنه قضیه این بورسیه ها مثل قبلیه بشه که بورس نهج البلاغه را برای آمریکا بورس کردند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۳
0
1
چه اشکالی داره که آناتومی بورس خارج داشته باشه؟!!
اتفاقا تو آموزش علوم پایه خیلی مشکل داریم و با روش های قدیمی کار میکنیم
خیلی خوبه که برن و روش های جدیدو بیارن
پاسخ ها
مصطفی قلاوند
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۴
همینجا هم میتونند، تکنولوژی که الان قابل دسترس هست رو شما دست کم گرفتید.
دکتر حامد ق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۳
1
4
با سلام . چرا برای علوم بالینی بورس نمیکنن ؟ تمام مشکلات ما در علوم بالینی هست . جراحی . بیماری های داخلی . تصویر برداری و ... باید رفت و متد های جدید را از کشور های پیشرفته یاد گرفت نه اینکه اناتومی و چند رشته علوم پایه که تاثیر چندانی بر پیکره اموزشی علوم دامپزشکی ندارند بعنوان بورس انتخاب شوند . البته که نیاز ما به تحول عظیم در همه دوره های اموزشی دامپزشکی هست ولی بنظرم علوم بالینی نیازمند تحولی سریع تر و اساسی تر هست .خدایا خودت کمک کن
کین ره که ما میرویم به هیچستان است
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۵
1
1
بله.مطمئنا بورس در رشته های بالینی نیاز هست(بدون تردید)ولی محل تولید علم ،علوم پایه است،علوم پایه الفبای علوم بالینی است.خوبه ابتدا این الفبا را کامل و به روزتر کنیم،بعد حتما باید بازوان اجرایی علم دامپزشکی(علوم بالینی) هم باید قوی ظاهر شوند.یک مثال کوچک میزنم.فرض کنید یک تست آزمایشگاهی بیوشیمیایی جدید برای تشخیص بیماری خاص ابداع شده،مطمئنا ابتدا باید یک بیوشیمیست برود واساس این تست جدید را بیاموزد وعلم آن را به کشور بیاورد و آن رابومی کند و آموزش دهد و گروه بالینی را با این تست آشنا کند.حال اگر یک متخصص عزیز بالینی ابتدا برود فقط می تواند تفسیر آزمایش را بیاموزد ونمی تواند نحوی اجرای آن در آزمایشگاه را بیاموزد و به ایران بیاورد،در واقع چیزی یادگرفته که اینجا اجرا نمی شود.البته باتوجه به مشکلات کنونی دامپزشکی واقعا نظر شما متین است و باید در علوم بالینی هم بورسیه اعزام به خارج داشته باشیم،چون همه چیز که مثلا یک تست جدید نیست!! ولی حتما محدودیت هایی وجود دارد و اساتیدی که ظرفیت بورس را تعیین میکنند با توجه به استاد بودنشان و تجربه خود صلاح دانستند فعلا علوم پایه در بورسیه سهم بیشتری داشته باشد که شاید خیلی از این اساتید عزیز خودشان علوم بالینی خوانده اند ولی الویت را این می دانند.چون ما مو می بینیم آنها با توجه به تجربه وعلم بیشترشان پیچش مو!
Mim
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۷
0
1
اینکه گفته مثلا فردوسی مشهد واسه طب باغ وحش ٬ یعنی چی؟؟؟یعنی باید دوره دکتری رو تو فردوسی مشهد گذرانده باشی بعد اقدام کنی واسه بورس تخصصی طب باغ وحش؟؟
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۶
0
0
ببخشید این میانگین دکتری حرفه ای که نوشتین، معدل کل دوره دکتری هست دیگه ؟
بی نام
|
United Arab Emirates
|
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۱
0
0
سلام، فارغ التحصيل رشته دکتری دامپزشکی بورسيه خارج ميتونه بگيره؟ ممنون ميشم جواب بديد
نازنین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
0
1
دانش اموز سال یازدهم تجربی هستم و دو سال دیگه کنکور دارم و میخوام رشته ی دامپزشکی رو خارج از کشور تحصیل کنم اما هیچ اطلاعاتی ندارم.میشه راهنمایی کنید
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه