کد خبر: ۲۸۲۴۱
تعداد نظرات: ۱۰ نظر
 
 

به گزارش حکیم مهر به نقل از "روزنامه حمایت"، سفر به روستاها و مناطق طبیعی و دیدنی از جمله کویر، دشت و کوه از جذابیت‌هایی است که بیشتر افراد آن را می‌پسندند و به چنین سفرهایی علاقه دارند. این در حالی است که در چنین فضاهایی افراد در معرض خطراتی مانند گزیدگی از سوی حیوانات قرار دارند. مصداق این امر مارگزیدگی است.

یادتان باشد طبیعت قلمروی جانورانی مانند مار یا عقرب است و این ما هستیم که قدم به طبیعت و دنیای زیبای آنها می‌گذاریم. براین اساس آگاهی از خطراتی که می‌تواند در چنین مکان‌هایی ما را تهدید کند و شیوه‌های مراقبت از خود در صورت وقوع حوادثی از این قبیل بسیار با اهمیت خواهد بود.

نخستین توصیه‌ای که ما برای شما داریم این است که هیچ وقت در صدد آزار یا اسیرکردن چنین جانورانی نباشید. حتی اگر معتقدید که به طور نمونه ماری که می‌خواهید بگیرید غیرسمی است.

به قول معروف پا روی دم این جانوران نگذارید که ممکن است به شما آسیب جدی بزنند. این که یک مار کوچک و جوان است هم هیچ دلیل بر بی‌خطر بودن آن نیست چون طبیعت چنین جاندارانی به این شکل است که از ابتدای تولد توانایی نیش زدن را خواهند داشت. دیگر اینکه مارها تا یک ساعت بعد از مرگ هم می‌توانند شما را نیش بزنند. این‌ها نکاتی است که توجه به آن می‌تواند شما را از درد و رنج ناشی از نیش زدگی نجات دهد تا در مواجهه با این جانداران آسیبی به شما وارد نشود.

غروب‌ها بیشتر مراقب باشید؛ تعجب نکنید واقعیت این است که مارهای جانورانی هستند که از آنها به عنوان صیادان شب یاد می‌شود، بنابراین در ساعاتی که آفتاب غروب می‌کند احتمال گزیده شدن بیشتر از ساعات روز به ویژه ظهر خواهد بود. البته اگر هنگام شب قصد گردش در کویر یا علفزار را داشتید توصیه می‌کنم چراغ پر نوری را با خود به همراه ببرید تا جلوی پایتان یا محدوده‌ای که در آن قصد جابجایی چوب یا سنگ را دارید، روشن کند؛ اینگونه هم بهتر راه خواهید رفت هم بیشتر جانوران گزنده از نور فرار کرده و خطر گزیدگی کمتر تهدیدتان خواهند کرد.

اگر به منطقه‌ای سفر می‌کنید که مارهای زیادی دارد، می‌توانید همراه خود سبزیجات معطری ببرید که بویی تند دارند. سبزی‌های مانند نعنا و پونه حتی اسپرهایی که بوهایی این‌چنینی دارد، راهکاری است که از عمل به آنها متضرر نخواهید شد.

البته یک موضوع دیگر نیز وجود دارد که توجه به آن ایمنی شما را در برابر چنین جانورانی افزایش می‌دهد. اینکه شلوار، جوراب یا چکمه بلند بپوشید؛ این کار مصونیت شما را در برابر مارگزیدگی افزایش می‌دهد. توجه داشته باشید، 58 درصد مار گزيدگی‌ها از ناحيه‌ زانو به پايين اتفاق می‌افتد.

اتراق کردن در دامن طبیعت، چادر زدن و شب را به صبح رساندن یکی از مهمترین جاذبه‌های سفر در دل طبیعت است؛ رفتاری که بسیاری از گردشگران از آن استقبال می‌کنند، اما نباید از این موضوع غافل ماند که حضور شبانه در چنین فضاهایی خطرات خاص خود را دارد که یکی از آنها گزیدگی از سوی برخی جانوران مانند مار یا عقرب است؛ بنابراین بد نیست به چند توصیه‌ در این رابطه توجه ویژه کنید:

نخست اینکه چادری را انتخاب کنید که در و پنجره‌های آن بسته شود و تا حد امکان ورود جانورانی چون مار و عقرب به آن وجود نداشته باشد. آن وقت می‌توانید با خاطر آسوده در چادر استراحت کنید و شب را مهمان دشت یا کویری شوید که مسافر آن شده‌اید.

یادتان باشد هيچ‌وقت کوله‌پشتی یا هر وسیله دیگری که وسایل خود را با آن جابه‌جا می کنید با در باز روی زمین رها نکنید، در آن را بسته و درصورت امکان یک درخت آویزان کنید.

شب هنگام هم همه وسایل از جمله کفش و کوله‌پشتی خود را درون چادر گذاشته و در چادر را ببندید تا هیچ جانوری نتواند وارد شود. در طول روز هم اگر کفش‌ها را درآورده و در گوشه‌‌ای گذاشته‌اید، پیش از پوشیدن آنها را بررسی کنید.

باقیمانده غذاها و خوراکی‌های‌تان را در دل طبیعت نریزید. یادتان باشد این کار هم باعث مصون ماندن زیبایی‌های طبیعی از زباله‌ها و پاکیزه ماندن این مناطق می‌شود و هم از تجمع جانوران گزنده جلوگیری خواهد کرد. توجه داشته باشید که چنین زباله‌هایی باعث تجمع جوندگان مختلف خواهد شد که به دنبال آنها سایر جانداران مانند مارها و عقرب‌ها هم از راه خواهند رسید. پس این نکته زیست محیطی را نیز رعایت کنید که به نفع شما خواهد بود.

آشنایی با انواع مارها موضوع دیگری است که اگر قصد دارید گردشگر طبیعت باشید اطلاع از آن اهمیت زیادی دارد. یادتان باشد مارها انواع گوناگونی دارد و البته تعداد کمی از آنها سمی و خطرناك هستند. بد نیست این را هم بدانید که در صورت گزش توسط مار بهتر است بدون توجه به اینکه مار سمی یا غیر سمی است آن را سمی تلقی کرده و اقدامات لازم را برای نجات فرد انجام دهید.

فراموش نکنید مارهای سمی به دو گروه مارهای مرجانی و افعی‌ها تقسیم می‌شوند. گروه اول به عنوان مثال شامل مارهای کبری و دسته دوم در برگیرنده افعی‌ها و مارزنگی‌ها است.

مردمك چشم مارهای سمی بيضي یا خطی بوده و در نظر اول ما را یاد چشم‌های گربه می‌اندازد.

دیگر اینکه مارهای سمی سر مثلثی شكل دارند که با بدن‌شان زاويه دارد. به طور حتم با خود فکر می کنید مارهای غیرسمی چه ظاهری دارند؟ تفاوت میان این دو نوع بسیار آشکار است. به عبارتی سر مارهای غير سمی نيمه بيضی است و بدن آنها شباهت زیادی به كرم خاكي دارد. البته استثناهایی هم وجود دارد، به طور نمونه این قاعده درباره مارهای مرجانی صدق می‌کند که سرشان مثلثی نیست، اما از انواع مارهای سمی هستند.

اما تفاوت میان انواع سمی و غیرسمی تنها به شکل سر و زاویه بدن آنها محدود نمی شود. این تفاوت در دم و چشم‌ها حتی نوع گزش قابل مشاهده است. در پايين چشم مارهای سمی حفره كوچك قابل رویت است که مارهای غیر سمی چنین ویژگی ندارند. ضمن اینکه حلقه‌های دم انواع غیرسمی به شکل ردیف 2تایی است اما در نوع سمی این حلقه‌ها تک به تک هستند.

ویژگی دیگر همانطور که پیش‌تر اشاره شد به جای گزیدگی مربوط می‌شود. محل گزیدگی در مارهای سمی در بیشتر موارد به صورت یک یا 2سوراخ مشخص می‌شود اما محل گزیدگی در نوع غیرسمی این جاندار به صورت 2ردیف هلالی از جای دندان‌های این جانور است.
 
 
برچسب ها: مار ، عقرب
انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۲
2
0
عطلاعات خيلى خوبى داديد با تشكر
کورش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۴
1
7
باسلام درطبیعت چراغ روشن کردن اشتباه است چراکه جانورانی همچون ماروعقرب به طرف نور میروند من 17 سال درکوه بودم سالها با آتیش تریاک کشیدم 7بعدازظهربیدارمیشدم تاصبح پای آتیش بودم یک شب 2تا دوست ازبزین آمدن پیشم بانورمبایل شیشه میکشیدن هرچه گفتم خاموش کن نیش میخوریم گوش نکردن درپیراهنم عقرب 8سانتی زرد 2تادستش بادمبش سیاه بود درآوردم ولی چون وقتی حسش کردم سریع بانوک انگشت زدمش ،،گفتم نگاه کن بینم کجا رفت گفت به پشت شلوارت چسبیده باچوب میخواست بزنه گفتم با لنگه دمپاییت بزن بادمپا زدش افتاد چون نوک انگشتم به نیش خورده بود وسریع رد شده بود فرصت نکرده بودزهرپمپ کند وفقط3ساعت انگشتم عرق سفید کرد.
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۳
0
8
همیشه بخاطر داشته باشید که نور و آتش جانورانی از قبیل رتیل و عقرب و مار را به راحتی کنجکاو کرده و به طرف خود جذب میکند،
چادر و یا در صورت نداشتن ،محل خواب خود را به فاصله چند متر دور تر از آتش قرار دهید تا با ریسک کمتری به استراحت خود ادامه دهید.
میتوانید از گازوئیل و یا برگ تنباکو برای مصون ماندن از جانوران دور چادر استفاده کنید.
ناشناس
|
India
|
۰۲:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۶
2
7
خب سبزی مثل پونه یا نعناع رو باید چکار کنیم که فراری بدیم؟؟..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
6
2
خاک بر سرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
3
1
سلام آتیش کردن مار را به سمت خود جذب میکنه یا نه؟
ناشناش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
1
3
چیکارکنیم که درامان باشیم ازدست ماروعقرب
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
2
8
من یه سوال دارم اینکه ماری در خانمان آمده بود واز خودش صدا ایجاد می‌کرد ولی متوجه نمی شدیم که صدای ماره شب اتفاقی دیدیمش و آن را به زحمت گرفتن حدود دو متر بود سر کوچک داشتو سیاه رنگ بود ولی
زیر شکمش سفید بود تمام روز خانه بوده چرا حمله نکرده واینکه چرا از خودش صدا در میاورده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۸
0
1
سلام چون شما را دوست داشته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
0
3
من همیشه از بزرگ های فامیل شنیدم میگفتن مارهایی که تو خونه بودن و خیلی وقته که در اونجا زندگی میکردن کاری با کسایی توی خونه زندگی میکنن نداره و اون ها رو نیش نمیزنه در ضمن میگفتن بهتره مار رو از خونه بیرون نکنیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه