کد خبر: ۲۶۱۴
تعداد نظرات: ۲ نظر
شاه بیت غزل نویسنده محترم مطلب فوق‎الاشاره هم جمله "باید از نگهداری هر نوع حیوان در منزل خودداری کرد" است. مع‎الاسف وی بر کرسی دامپزشک هم تکیه زده و به مردم هشدار داده که نگهداری از پرندگان باعث بیماری تنفسی و حتی مرگ می‎شود و به زعم خود ، مردم را ترسانده است تا باورپذیری آن جمله آسان‎تر باشد! اینجانب بعنوان دامپزشک ادعای وی را از نظر علمی قویاً مردود می‏دانم و از جنابعالی می‎خواهم از قلم که هدیه خداوند به انسان است طوری استفاده نکنید که اعتماد مردم به آن خدشه‎دار شود!...
jameen

حکیم مهر -  روزنامه جام جم چهارشنبه 16 تیرماه سالجاری در صفحه 18 (جامعه) دو مطلب با عناوین "از سلامت حیوان تا سلامت انسان" و "دامپزشکان و سلامت انسان‎ها" به مناسبت هفته اطلاع‌رسانی درباره بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان منتشر کرده است.

درپی انتشار این دو مطلب ، مدیر مسئول حکیم مهر در نامه‎ای به مدیر مسئول روزنامه جام جم از وی خواست درباره بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان به نظر دامپزشکان رجوع شود و از قلم بعنوان هدیه‎ای الهی طوری استفاده نشود که اعتماد مردم خدشه‎دار گردد.

 

متن کامل نامه مدیر مسئول حکیم مهر به مدیر مسئول روزنامه جام جم به این شرح است :

 

مدیر مسئول محترم روزنامه جام جم

احتراماً نظر به انتشار دو مطلب با عناوین "از سلامت حیوان تا سلامت انسان" و "دامپزشکان و سلامت انسان‎ها" در آن روزنامه به تاریخ 16 تیر ماه 89 و در صفحه جامعه (18) ، توجه حضرتعالی را به نکات زیر جلب می‎کنم و امیدوارم برخلاف گذشته این بار مؤثر افتد و تغییر و بهبودی مشاهده گردد.
1 -  نویسنده محترم مطلب "از سلامت حیوان تا سلامت انسان" در حالی که ظاهراً تخصصی در امور دامپزشکی ندارند مطالبی سراسر اشتباه مطرح و آن را به عنوان توصیه به مردم منتقل کرده‎اند. مؤکداً توصیه می‎کنم ضمن اصلاح این رویه که مسبوق به سابقه هم هست در زمینه بهداشت مواد غذایی ، بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان ، طب پیشگیری و دامپزشکی از متخصصین امر که با مراجعه ساده به سازمان دامپزشکی کشور ، سازمان نظام دامپزشکی و جامعه دامپزشکان یا با استعلام از این مرکز در زمینه‎ها و گرایش‎های گوناگون در دسترس و آماده خدمت خواهند بود استفاده گردد.
2 -  جای بسی تأسف است که آن روزنامه خطاب به مردم بگوید : "انسان به سلامت خود اهمیت زیادی می‎دهد و به همین علت گاهی مجبور است برای حفظ سلامت خود به فکر حفظ سلامت سایر موجودات هم باشد" این سخن خلاف دیدگاه بزرگان دین ما است و امیدوارم این تفکر اشتباه توجیه و اصلاح شود. گرچه موجودات مختلف به حد تعادل و در محدوده دستور و اختیار قرآن کریم در خدمت انسان هستند اما از سویی دیگر به خودی خود هم سلامت موجودات اصالت دارد و اینطور نیست که انسان گاهی مجبور به فکر کردن درباره سلامت سایر موجودات باشد!
3 -  آمار و ارقام ارائه شده درباره اشتراک بیماریهای عفونی بین انسان و حیوان در مطلب فوق‎الاشاره و تعداد عوامل بیماریزای انسانی هم به اشتباه ذکر و ارائه شده که این موضوع اهمیت استفاده از متخصصین را بیشتر نمایان می‌سازد.
4 -  اگر قرار است به مردم بگوییم در منزل حیوان نگه ندارید نیازی به توسل به گفتاری عاری از حقیقت نیست. نگهداری از حیوانات در منزل در مطلب فوق‎الاشاره از مشکلات مبارزه با بیماریهای مشترک انسان و حیوان عنوان شده که معلوم نیست نویسنده محترم به استناد کدام آمار معتبر چنین نتیجه‎ای را بیان فرموده‎اند!
5 -  در مورد واکسن ضد هاری هم در مطلب فوق‎الاشاره به نظر می‌‎رسد قصد از بیان این موضوع نهی از نگهداری سگ بوده که قاعدتاً اگر به صراحت بیان می‎شد بهتر بود و نیازی به پنهان کردن نقش داروهای پیشگیرانه ضد انگل نبود. ضمناً خوب است نویسنده محترم از آن تعداد بیماری که ذکر فرموده‎اند و مبنای محاسبه آن را نمی‎دانم نمونه‎ای مثال بزنند که به انسان منتقل شود و قابل پیشگیری نباشد!
6 -  شاه بیت غزل نویسنده محترم مطلب فوق‎الاشاره هم جمله "باید از نگهداری هر نوع حیوان در منزل خودداری کرد" است. مع‎الاسف وی بر کرسی دامپزشک هم تکیه زده و به مردم هشدار داده که نگهداری از پرندگان باعث بیماری تنفسی و حتی مرگ می‎شود و به زعم خود ، مردم را ترسانده است تا باورپذیری آن جمله آسان‎تر باشد! اینجانب بعنوان دامپزشک ادعای وی را از نظر علمی قویاً مردود می‏دانم و از جنابعالی می‎خواهم از قلم که هدیه خداوند به انسان است طوری استفاده نکنید که اعتماد مردم به آن خدشه‎دار شود!
7 -  متأسفانه در صفحه 18 روزنامه جام جم مورخ 16 تیرماه 89 در مطلبی با عنوان "دامپزشکان و سلامت انسان‎ها" بخش‎های قابل توجهی از یادداشت اینجانب در منبعی دیگر کپی‎برداری و با چند جمله ممزوج و منتشر شده است. البته به دلیل آنکه این مطلب به آگاهی مردم از نقش مهم دامپزشکان کمک می‏کند تأسف اقدام غیرحرفه‎ای آن روزنامه در انتشار اینچنینی یادداشت را تا حدی برطرف می‎کند.
امید است با توجه به نکات فوق در آینده تغییر ملموسی در رویه آن روزنامه مشاهده گردد.
دکتر محمد لطفی‏زاده - مدیر مسئول حکیم مهر

 

مطالب اشاره شده در این نامه که در روزنامه جام جم منتشر شده را با کلیک بر روی دو آدرس زیر می‎توانید بخوانید:

 

از سلامت حیوان تا سلامت انسان :

 

http://www.jamejamonline.ir/papertext.aspx?newsnum=100879641379

 

دامپزشکان و سلامت انسان‎ها :

 

http://www.jamejamonline.ir/papertext.aspx?newsnum=100879641576

 

 

انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
بهادر خانی
|
-
|
۲۱:۵۸ - ۱۳۸۹/۰۴/۱۶
0
0
با تشکر و سپاس فراوان از شما جناب آقای دکتر لطفی زاده عزیز در جهت معرفی و شناساندن نقش موئر دامپزشکان در سلامت جامعه
و جای بسیار تاسف برای روزنامه جام جم که بدون توجه به صحت درستی و اینکه آیا نویسنده تخصص لازم را در جهت نوشتن مقاله در مورد حیوانات خانگی را دارد اجازه چاپ آن را میدهد...دکتر دامپزشک م.ه.
|
-
|
۱۲:۵۱ - ۱۳۸۹/۰۴/۱۷
0
0
#با سلام خدمت دوست ارجمندم
اولا اگر ارزش دامپزشکی در جامعه شناخته شود و دامپزشکان به جایگاه اصلی خود در تامین بهداشت جامعه باز گردند مسلما کنترل بیماری های مشترک اسانتر خواهد بود
امروزه حضور قطعی و بلا منازعه دامپزشکان در عرصه بهداشت جهانی بر هیچ کس پوشیده نیست


#اصولا نگه داری و دلجویی از حیوانات با در نظر گرفتن اصول بهداشتی هیچ ممانعتی نداره کاری که اهل بیت و پیامبر (ع) هم انجام می دادند.

*در ضمن امیدوارم جام جم اعتبارش رو با دادن مقاله به اشخاصی که نه اطلاعی دارند و نه تخصص کم نکنه
بهتر است نویسنده مقاله کمی احادیث و وروایات مربوط به حیوانات را مطالعه کند و از ارزش و اعتبار حمایت از حیوانات در دین اسلام مطلع شود

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه