کد خبر: ۲۳۲۴۲
تعداد نظرات: ۱۱ نظر
دکتر خلج اظهار داشت: چندین بار پیشنهاد دریافت تعرفه به ازاء هر لیتر شیر و پس‌انداز آن در یک صندوق برای خرید خدمت توسط بخش خصوصی دامپزشکی را مطرح کرده‌ایم، اما هنوز به تصویب و اجرا نرسیده است ...

Slider 1

حکیم مهر - هفتمین نشست کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق تهران دستور کار خود را بررسی مشکلات صنعت طیور، شیرخام و فرآورده‌های دامی قرار داد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور مهمان ویژه این نشست بود که هم به مشکلات و معضلات فعالان بخش خصوصی گوش سپرد و هم تلاش کرد با سخنانی دقیق پاسخ پرسش‌های آنان را بدهد.

«دکتر مهدی خلج» در این نشست از تلاش‌های سازمان دامپزشکی کشور برای تسهیل امور فعالان بخش خصوصی و البته تمرکز بالا روی سلامت و بهداشت مواد غذایی مصرفی مردم از مزرعه تا سفره سخن گفت.

به گزارش کانون انجمن های صنایع غذایی ایران، در ابتدای این نشست، «کاوه زرگران» رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی با اشاره به تعدد نهادهای نظارتی و مشکلات مترتب بر تولیدکنندگان مواد غذایی، از حاضران در نشست خواست تا به طور دقیق به خواسته‌ها، مطالبات و مشکلاتی که در حیطه اختیارات و وظایف سازمان نظام پرشکی قرار می‌گیرد اشاره داشته باشد. زرگران با ابراز امیدواری نسبت به تداوم همکاری‌های نزدیک کمیسیون کشاورزی، آب و مواد غذایی با سازمان دامپزشکی کشور از مهدی خلج خواست تا به صورت دوره‌ای در تعدادی از نشست‌های کمیسیون حضور پیدا کند.

«دکتر فرهاد طاهریان»، عضو انجمن واردکنندگان فرآورده‌های خام دامی با اشاره به واردات گوشت اعلام کرد که به همان اندازه‌ای که تولید در اقتصاد کشور اهمیت دارد، واردات مدیریت شده نیز برای تامین نیازهای کشور ضروری است. طاهریان گفت: در ماده سوم قانون بهبود فضای مستمر کسب‌و‌کار ذکر شده است که دستگاه‌های اجرایی موظف هستند به هنگام تدوین یا اصلاح بخشنامه‌ها و رویه‌های اجرایی نظر تشکل‌های اقتصادی را استعلام و مورد توجه قرار دهند. در این راستا انجمن واردکنندگان گوشت به عنوان یک تشکل انتظار دارد دستگاه‌های اجرایی که متولی تولید هستند و یا بحث بهداشت را دنبال می‌کنند، جایگاه لازم را برای این تشکیلات لحاظ کنند.

وی افزود: لازم است که در برنامه‌ریزی‌های تنظیم بازار، نقطه نظرات این انجمن مدنظر قرار گیرد اما در حال حاضر حضور انجمن در مساله قیمت‌گذاری‌ها کاهش یافته است و ما شاهد رقابت‌های نادرست هستیم.

طاهریان با بیان اینکه ماده ششم قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار به بحث راه‌اندازی سامانه‌های اطلاعاتی و آماری در نهادهای دولتی که صدور مجوز می‌کنند، پرداخته است، گفت: سازمان دامپزشکی یکی از دستگاه‌های موفق در زمینه راه‌اندازی سیستم‌های آماری بوده و این انتظار وجود دارد که تشکل‌ها هم از این سامانه‌های آماری به منظور شفافیت در کار بهره ببرند. درخواست انجمن این است که سازمان دامپزشکی با رعایت مبانی قانونی آمار شفاف را به منظور واردات گوشت در اختیار ما قرار دهد تا درنهایت به نتیجه‌ای برسیم که نفع مصرف‌کننده را در پی داشته باشد.

بررسی قانون بهبود فضای کسب و کار در وزارت اقتصاد

در پاسخ به مطالبات انجمن واردکنندگان گوشت، مهدی خلج با تاکید بر اینکه بحث بهبود فضای کسب‌و‌کار توسط کمیته‌ای در وزارت اقتصاد در حال تنظیم و بررسی است، گفت: این کمیته در نظر دارد با رفع موانع غیرضروری و البته با تاکید بر مجوزهایی که ضرورت دارد شفاف‌تر از گذشته نهادهای ناظر را مشخص کند و از مجوزهای بی‌مورد بکاهد.

وی افزود: سازمان دامپزشکی در تمامی کشورها به عنوان مرجع صلاحیت‌دار، وظیفه صدور گواهی بهداشتی محصولاتی را برعهده دارد که از کشور ما به کشورهای دیگر صادر می‌شود.

خلج با تاکید بر این که اعطای این مرجعیت الزاماتی نیز دارد گفت: اولین گام بازدید و بررسی سازمان است و سازمان از نظر قانون، ساختار و توان کارشناسی، آزمایشگاه و ارتباطات با بخش خصوصی مورد بررسی قرار می‌گیرد. خوشبختانه سازمان دامپزشکی کشور ما در این عرصه موفق عمل کرده است. ما در سال 1393 حدود 31 هزار و 120 مجوز بهداشتی صادرات و حدود هشت هزار مجوز بهداشتی تزانزیت کالا و مجوز بهداشتی واردات صادر کردیم.

او ادامه داد: سازمان دامپزشکی در ارائه سامانه‌های آماری پیشرو است و حدود 12 سامانه الکترونیک دارد. ما آمار را هر 15 روز یک بار به معاون وزیر جهادکشاورزی در امور بازرگانی ارائه می‌کنیم اما باید بگویم سازمان دامپزشکی مسئولیتی در زمینه کمیت ندارد، بلکه مسئول اعمال الزامات بهداشتی است. لذا در مورد در اختیار قرار دادن آمار در اختیار انجمن‌ها و تشکل‌های بخش خصوصی، باید معاونت وزیر تصمیم بگیرد.

کنترل کیفی و بهداشتی در صنایع لبنی

«رضا باکری» که دبیر انجمن صنایع لبنی را برعهده دارد از همکاری خوب این انجمن با سازمان دامپزشکی کشور خبر داد و گفت: کمیته مشترکی بین انجمن و سازمان شکل گرفته است که وظیفه تدوین و اجرای طرح ارتقای بهداشتی و کیفی شیر خام را در راس دستور جلسه خود قرار داده است.

باکری خاطرنشان کرد: ما در راستای اجرای استاندارد شیر خام با اهالی صنعت تبادل‌نظر کردیم و کمیته‌های استانی برای اجرای این طرح فعال شدند. امیدوارم تا پایان سال 94 این پروژه به نتایج قابل توجهی در ارتقا و بهبود کیفی شیر خام دامداری‌ها برسد.

باکری در پایان تاکید کرد: ممیزی دامداری‌ها و منشا ماده اولیه صنایع لبنی همواره مورد توجه کمپانی‌های خارجی بوده است و در واقع بدون تثبیت کنترل کیفی و بهداشتی امکان رشد صادرات فراهم نمی‌شود.

چگونگی نظارت دامپزشکی بر عرضه شیر خام

در ادامه نشست، «کاوه زرگران» رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق تهران با طرح پرسشی از مهدی خلج گفت: به دلیل خطر شیوع بیماری تب مالت، سازمان غذا و دارو بر عدم عرضه شیرخام در واحدهای صنفی تاکید دارد. باتوجه به اینکه مسئولیت شیر خام تا لحظه‌ای که وارد کارخانه شود، برعهده سازمان دامپزشکی است، این نهاد در این زمینه چه فعالیتی را انجام می‌دهد؟

مهدی خلج در پاسخ به این پرسش عنوان کرد: کانون‌های بازرگانی، اقتصادی و بهداشتی باید روی سلامت شیر خام تمرکز کنند.

رئیس سازمان دامپزشکی با بیان این که در کشور ما شیر خام 65 درصد کل فرآورده‌های خام دامی ‌را تشکیل می‌دهد تاکید کرد که نباید اجازه داده شود مخاطرات بهداشتی شیر از حداکثر مجاز بیشتر شود.

خلج گفت: شعار اصلی سازمان دامپزشکی از سال 1382 "ایمنی غذا از مزرعه تا سفره" بوده است. در راستای تامین سلامت شیر خام سال گذشته کمیته‌ای به نام ارتقای کیفیت بهداشتی شیرخام با حضور وزارت بهداشت و درمان، سازمان استاندارد، دامداران؛ اعم از انجمن صنفی گاوداران، انجمن دامداران ایران، صنایع لبنی و کارخانجات تشکیل شد. در این کمیته کتاب ارتقای کیفیت بهداشتی شیر خام را تهیه و به استانداران کشور ابلاغ کرده‌ایم.

وی با ارائه پیشنهادی به سخنان خود ادامه داد: ما اگر می‌توانستیم به ازای هر لیتر شیر، تعرفه‌ای دریافت و در صندوقی پس‌انداز می‌کردیم، می‌توانستیم با خرید خدمات بخش غیردولتی توسط سازمان، بازرسان بهداشتی شیر خام را در تمام ایستگاه‌های تحویل شیرخام مستقر کنیم تا تمام شیرهای تولیدی در روستاها از لحاظ بیماری‌هایی نظیر سل، تب مالت و بیماری‌های مهم مورد بررسی قرار بگیرند.

خلج عنوان کرد که چندین بار این پیشنهاد را مطرح کرده اما هنوز به تصویب و اجرا نرسیده است.

روس‌ها علاقه‌مند به خرید فرآورده‌های لبنی هستند

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در ادامه سخنان خود از علاقمندی روس‌ها برای خرید فرآورده‌های لبنی ایرانی خبر داد و گفت: روس‌ها مانند سایر خریداران فرآورده‌های لبنی در دنیا، به دامداری‌ها توجه ویژه‌ای دارند و تاکید می‌کنند که دامداری‌ها باید تحت نظارت وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی باشد. ما نیز با تفاهمی که با وزارت بهداشت داشتیم از این وزارتخانه اختیاراتی گرفتیم تا با کارخانجاتی که برنامه صادرات فرآورده‌های لبنی به روسیه دارند همکاری داشته باشیم.

مهدی خلج با اشاره به عرضه محصولات لبنی در واحدهای صنفی گفت: بیماری تب مالت ناشی از کاهش واکسیناسیون از سال‌های 88 تا 90 بوده است، چراکه در این سال‌ها به دلیل تحریم‌های اقتصادی واکسن باکیفیت تامین نشد. تمام تلاش ما این است که با فرهنگ‌سازی مردم را به سمت خرید فرآورده‌های فرآوری شده ببریم و سعی کنیم با هشدارهای لازم آنها را از خرید محصولات غیرفرآوری شده برحذر داریم.

تلاش برای خودکفایی ایران در تولید DCP مرغ

نماینده اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران که یکی از حاضران در نشست کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق تهران بود در ارتباط با بحث DCP (دی‌کلسیم فسفات) مرغ گفت: مجمع تولیدکنندگان برای به‌سازی خوراک دام و طیور با سازمان دامپزشکی همکاری‌های لازم را دارد. در گذشته واردات مواد اولیه DCP داشتیم اما درحال حاضر خودمان تولید می‌کنیم و اگر سازمان دامپزشکی کمک بیشتری به ما بکند می‌توانیم به موفقیت‌های بیشتری برسیم.

وی افزود: طبق بند 9 ماده 12 قانون ارزش افزوده، مصرف‌کنندگان ما از پرداخت ارزش افزوده معاف هستند. ما برای تامین اصلی‌ترین ماده اولیه مجبور به پرداخت ارزش افزوده هستیم و این محصول ما را گران‌تر می‌کند. با وجود تلاش‌هایی که تاکنون برای رفع این مشکل داشتیم به دلیل عدم پشتیبانی سازمان دامپزشکی به نتیجه نرسیده‌ایم.

شرط پویایی تولید، صادرات است

مهدی خلج در پاسخ به این سوال ابتدا به مبحث صادرات پرداخت و گفت: شرط پویایی تولید، صادرات است. سیاست‌های دولت، رییس جمهور و تاکیدات مقام معظم رهبری، صادرات غیرنفتی است و یکی از سیاست‌های پررنگ وزارت جهاد کشاورزی هم این است. باید واژه زیبایی به نام بهداشت و سلامت‌محوری در تولید لفظ روزانه ما شود.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: اگر می‌خواهیم صادرات داشته باشیم باید با سازمان دامپزشکی آن کشور وارد تعامل شویم. در یک و نیم سال گذشته توانستیم کارهای خوبی انجام دهیم. در اولین گام پروتکل بهداشت دام و دامپزشکی را با روسیه تنظیم کرده‌ایم و مفهوم آن این است که کالای ما می‌تواند به کل کشورهای عضو اتحادیه گمرکی فدراسیون روسیه برود. در مورد عراق موافقت‌نامه بهداشت دام و دامپزشکی امضا شده است و قرار به عملیاتی کردن موافقت‌نامه است.

وی ادامه داد: با کشورهای ارمنستان، آذربایجان و پاکستان هم در حال امضای موافقت‌نامه دام و دامپزشکی هستیم. بازار دیگر چین است که در حال رایزنی برای صادرات پای مرغ به آن کشور هستیم. بالغ بر 20 کشور 70 کالای ما را خریداری می‌کنند و در واقع جهت‌گیری وزارت جهاد کشاورزی دیپلماسی اقتصادی برای یافتن بازارهای جدید است.

رئیس سازمان دامپزشکی هم‌چنین در مورد DCP توضیح داد: در این مورد حدود 17 کارخانه بازبینی شد، درنهایت به این نتیجه رسیدیم که فلزات سنگین در تولیدات آنها بالاست. این کارخانه‌ها شناسایی و تولید آنها را متوقف کردیم. با این همه سازمان آماده است با همکاری وزارت جهادکشاورزی از گروهی برای تامین اسید فسفریک استفاده و به این وسیله آن را به کلسیم فسفاتی تبدیل کنیم که فلزات سنگین آن کمتر از حد مجاز باشد و بتوان از آن استفاده کرد.

روزانه600 هزار تن مازاد تولید تخم‌مرغ داریم

«فرزاد طلاکش»، دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار ایران، با اشاره به افزایش صادرات مرغ و تخم‌مرغ در دو سال اخیر گفت: برای رسیدن به رشد 87 درصدی صادرات، یک سال زمان صرف کردیم تا بتوانیم دولت را قانع کنیم 10 درصد از تولید تخم‌مرغ را از تنظیم بازار خارج کند.

این فعال اقتصادی افزود: افزایش شش درصدی تولید تخم مرغ جای خوشحالی دارد، اما باید این نکته را مدنظر قرار دهیم که ما روزانه 600 هزار تن مازاد تولید تخم‌مرغ داریم و این جای افتخار نیست. متاسفانه وزارت جهاد کشاورزی در برنامه‌های خود توسعه را یک طرفه را دیده است. تولید ما در حالی مدرن شده است که سیستم توزیع ستنی داریم و در واقع به بازار داخلی و صادرات توجه نشده است.

طلاکش با اشاره به لزوم توجه و تمرکز روی صادرات محصولات و فرآورده‌های تخم‌مرغ گفت: ما باید بحث بازار، برندسازی، بسته‌بندی را مدنظر قرار دهیم. در خوشبینانه‌ترین حالت افغانستان تا پنج سال آینده و عراق تا هفت سال آینده خریدار تخم‌مرغ ما هستند، چراکه در تولید مستقل می‌شوند. برای حل این مشکل ما باید صادرات محصولات تخم‌مرغ را به کشورهای دورتر از همسایه‌ها مد نظر قرار دهیم.

عدم امیدواری به صادرات تخم مرغ

انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
علی- دکتر دامپزشک
|
-
|
۰۶:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
0
0
جناب دکتر خلج رییس سازمان دامپزشکی از پاسخ به آقای زرگران در خصوص نظارت بر شیر خام طفره رفت و بیشتر به فراکنی پرداخت.
ناشناس
|
-
|
۰۸:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
0
0
ناهار چی بود حالا؟
همکار
|
-
|
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
0
0
پیشنهاد دکتر خلج برای دریافت مبلغی از فروش شیر برای نظارت بهداشتی بخش خصوصی پیشنهاد بسیار خوبیست و می تواند اشتغال خوبی را برای دامپزشکان ایجاد کند ضمن اینکه بار مالی هم به سازمان تحمیل نمی کند و کیفیت لبنیات مصرفی جامعه را هم بهبود می دهد
حال چرا با این پیشنهاد خوب مخالفت شده است عجیب است؟!!!!!!
ناشناس
|
-
|
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
0
0
آقای دکتر طاهریان چند شغل دارند؟
كارشناس سازمان
|
-
|
۱۹:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
0
0
كاش مهر ما همانند همكارمان كه همزمان عضو انجمن واردكنندگان فراورده هاي خام دامي بر دل ريس سازمان مي نشست و به جاي حضور درسازمان و انجام كارهاي محوله به تسريع كار قشر محروم واردكننده گوشت مي پرداختم
ناشناس
|
-
|
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
0
0
زبل خان اينجا زبل خان اونجا زبل خان همه جا كافيه دستشو دراز كنه تا يك چك چند ده ميليوني از انجمن واردكنندگان گوشت يا سازمان نظام يا سازمان دامپزشكي بگيره
ناشناس
|
-
|
۰۶:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۳
0
0
نظارت بر شیر هم می شود مثل نظارت بر سایر فرآورده ها.استخدام مسوول فنی و سایر معضلات.
ناشناس
|
-
|
۰۸:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۴
0
0
(خلج عنوان کرد که چندین بار این پیشنهاد را مطرح کرده اما هنوز به تصویب و اجرا نرسیده است.) این جملات حاکی از ندانستن مشکلات تولید است . واقعا چرا از تولید نوشابه نگریم و خرج شیر کنیم ؟ متاسفم ا ز حرف زیاد و عمل ناچیز!!!!!
ناشناس
|
-
|
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۴
0
0
زبل خان اينجا زبل خان اونجا زبل خان همه جا واقعا !!!
ناشناس
|
-
|
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۴
0
0
منظور از زبل خان چه کسی است.آیا منظور همان دامپزشکی است که در انجمن وارد کنندگان گوشت دلالی میکند میباشد؟
ناشناس
|
-
|
۰۷:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۵
0
0
زبل خان کسی است که با حرف همه چیز را می خواهد درست کند ...
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه