کد خبر: ۲۲۲۹۰
تعداد نظرات: ۳ نظر

هفته گذشته یک قلاده گرگ در کمال ناباوری به روستاهای اطراف رزن حمله و 2 کودک را روانه بیمارستان کرد.

حمله گرگ به 2 کودک 4 و 5 ساله در روستای تخت و ملابلاغ شهرستان رزن در حالی اتفاق افتاد که فاصله هر حمله یک روز و در یک ساعت مشخص بود.

این حادثه در حالی اتفاق افتاد که بارها نسبت به حمله گرگ هشدار داده شده بود زیرا همه ساله با آغاز فصل بهار و تابستان برخی از روستاهای همدان در خطر حمله از سوی حیوانات درنده بخصوص گرگ هستند به طوری که در طول سال‌های اخیر حمله گرگ‌ها در نواحی مختلف همدان حوادث تلخی را رقم زده است.

با توجه به رخداد اینگونه حوادث در سال‌های گذشته، همدان‌پیام مورخ 22 اردیبهشت‌ماه گزارشی مبنی بر هشدارمحیط زیست به حمله گرگ در استان با آغاز فصل تابستان منتشر کرد که در این گزارش سرپرست محیط زیست استان همدان نسبت به حمله گرگ به انسان در رزن و کبودراهنگ هشدار داده و خواستار مراقبت بیشتر خانواده‌ها از کودکان و افراد پیر و ناتوان در این فصل شد.

عادل عربی در این گزارش عنوان کرده بود که نزدیک‌های صبح، ظهر و غروب بیشترین مواقع حمله گرگ‌هاست و در این زمان‌ها به هیچ‌وجه بچه‌ها و افراد سالخورده در حاشیه مزارع و روستاها تنها نباشند.

مادر خاطره قاسمی دختر بچه 5 ساله‌ای که در روستای تخت مورد حمله گرگ قرار گرفته، در تشریح این حادثه می‌گوید: شب 19 ماه رمضان بود که طبق معمول خاطره برای بازی کردن به حیاط رفت و برعکس همیشه این بار اصرار داشت که من نیز به حیاط بروم و کنارش باشم.

تازه وقت افطار شده بود که افطارم را باز کردم و به حیاط رفتم تا خاطره کمی بازی کند. در حالی که خاطره مشغول بازی بود گرگ به سرعت باد وارد حیاط شد و خاطره را از زمین بلند کرد. باورم نمی‌شد؛ در یک لحظه گرگ وارد حیاط شد، خاطره را به دندان گرفت و قصد بردنش را داشت که من شروع به داد و فریاد و نجات خاطره کردم. در آن لحظه از کتف خاطره گرفتم و از دهان گرگ بیرون آوردمش که همسرم با داد و فریادهای من سر رسید. وقتی همسرم آمد گرگ نیز قصد حمله به او را داشت که پس از مدتی پا به فرار گذاشت.

وی ادامه داد: وقتی خاطره را در بغلم گرفتم تمام سر و گردنش خونی شده بود و ما اول فکر می‌کردیم گرگ گردن خاطره را پاره کرده ولی بعد متوجه شدیم که سرش در دهان گرگ بوده است.

پدر خاطره نیز می‌گوید: تاکنون در روستای ما سابقه نداشته که گرگ به انسان حمله کند البته در سال‌های گذشته چندین بار گرگ به روستاهای دیگر رزن حمله کرده به طوری که پارسال بچه 5 ساله‌ای در یکی از روستاهای اطراف طعمه گرگ شد.

قاسمی ادامه می‌دهد: از مسئولان امر درخواست داریم که هر چه زودتر این گرگ را به دام اندازند تا دیگری را طعمه خود نکند.

ابوالفضل رحیمی نیز پسر بچه 4 ساله‌ای است که روز بعد این حادثه، در روستای ملابلاغ مورد حمله گرگ قرار گرفت و راهی بیمارستان شد و در حال حاضر نیز در IC کودکان بیمارستان بعثت همدان بستری است.

پدر ابوالفضل رحیمی نیز می‌گوید: هفته پیش موقع اذان مغرب بود که ما سفره افطاری را پهن کرده بودیم آن موقع ابوالفضل یک لحظه در خانه را باز کرد و جلوی در ایستاد. یک لحظه دیدم ابوالفضل از جلوی در غیب شد که به سرعت به بیرون رفتم و دیدم یک قلاده گرگ ابوالفضل را به دندان گرفته و می‌دود. من نیز با داد و فریاد به دنبال گرگ دویدم که چند متر بالاتر گرگ یک لحظه ابوالفضل را زمین گذاشت که همان موقع من ابوالفضل را از زمین برداشتم و همسایه‌ها نیز به کمک آمدند و گرگ را فراری دادند.

وی ادامه می‌دهد: گرگ ابوالفضل را از گردن و سینه به شدت زخمی کرد و وقتی به درمانگاه رفتیم فوراً ابوالفضل را به بیمارستان همدان منتقل کردند و در حال حاضر در IC کودکان بستری است. رحیمی می‌گوید: این گرگ را محیط زیست در این منطقه رها کرده و به ما نیز اجازه تلف کردن گرگ‌ها را نمی‌دهند و خودشان هم در این باره اقدامی انجام نمی‌دهند.

در همین باره سرپرست محیط زیست استان همدان می‌گوید: با آغاز فصل بهار و تابستان هشدارهای لازم در خصوص حمله گرگ به شهرستان‌ها داده می‌شود و از آنجایی که شهرستان رزن از نقاط بحرانی نسبت به حمله گرگ به انسان است از قبل هشدارها اطلاع‌رسانی شده بود.

عادل عربی با اشاره به حمله گرگ به 2 کودک روستایی، ادامه می‌دهد: روستای تخت و ملابلاغ شهرستان رزن در شمال غرب شهرستان رزن و هم‌مرز با استان‌های زنجان و قزوین است که خطر حمله گرگ به این مناطق بیشتر است.

به گفته عربی، وجود گرگ در طبیعت و به خصوص این مناطق انکار ناپذیر است و تنها راه جلوگیری از تلفات ناشی از حمله گرگ مراقبت خانواده‌ها از بچه‌ها و افراد پیر و ناتوان است.

وی رهاسازی گرگ توسط محیط زیست در این مناطق را شایعه می‌داند و می‌گوید: با وجود هزینه بسیار بالا نگهداری گرگ، سازمان محیط زیست در حال نگهداری از یک قلاده گرگ تا زمان تحویل به باغ وحش است.

عربی همچنین با اشاره به انتظارات مردم به تلف کردن گرگ توسط محیط زیست خاطرنشان می‌کند: گرفتن و تلف کردن گرگ بسیار سخت است زیرا رؤیت آنها در روز بسیار سخت و در شب نیز تیراندازی کردن به آنها بسیار دشوار است.

وی ادامه می‌دهد: بنابراین بهترین راه جلوگیری از حمله این حیوان به انسان مراقبت خانواده‌ها از فرزندان و افراد سالخورده و رعایت نکات ایمنی است زیرا این فصل، زمان تولید مثل گرگ‌ها است و به شدت نیاز به طعمه دارند و بیشترین مواقع حمله آنها نیز نزدیک صبح، ظهر و غروب هوا است.

سرپرست محیط زیست همدان توصیه کرد: اهالی روستاها به خصوص این مناطق ضمن مراقبت از فرزندان خود، منازل خود را از ورود هر گونه حیوانی ایمن کنند و با دیوارکشی و فنس‌کشی مانع ورود حیوانات وحشی شوند.

به گفته عربی، پارسال حمله گرگ به دام‌ها زیاد بود و فقط یک مورد تلفات انسانی رخ داد و در سالجاری تاکنون این 2 مورد حمله به انسان گزارش شده است.

عربی هشدار داد: شهرستان رزن و کبودراهنگ از لحاظ حمله گرگ به انسان در خطر هستند و در شهرستان همدان و تویسرکان، نهاوند و ملایر نیز خطر حمله به دام‌ها وجود دارد.

 

 

برچسب ها: گرگ ، رزن
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۰
بنده ی خدا
|
United Kingdom
|
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۵
0
0
سلام خسته نباشید دیروز در مورخه ی 1395/3/15درروستای عمان یه قلاده گرگ وحشی به یک کودک 6ساله حمله کرده و کودک رو از پیش خانواده اش ربوده است کودک بینوا از شدت جراحت دوبار بردن اتاق عمل والان هم حالش تقریبا خوب . از اداره محیط زیست استان همدار درخواست می شود که هر چه زودتر این حیوانات آدم خوار را از این مناطق جمع کند با تشکر.
گرگ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۳
0
0
خیلی چرت بودازرو همچین عکسی به وقار گرگ توهین کردن جمعش کنید بابا
بیباک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۳
0
0
خب‌ معلومه گرگ از گرسنگی به مردم حمله ور میشه خوراک ها حیوانات علف خوار هستش با از بین رفتن این حیوانات خب حیوون بیچاره چی برای خوردن پیدا کنه تو شهرستان هایی مثل رزن ک محل زندگی گرد ها هم هست باید خوراکشم باشه وعلا تعادل طبیعت به هم میریزه
پس گرگ بینوا رو‌متخم نکنید مغسر خود ما انسان ها هستیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه