کد خبر: ۱۹۹۸۳

معاون پژوهشی و فناوری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اعلام کرد: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) بیش از 320 دانشگاه و موسسه تحقیقاتی برتر در سطح کشورهای اسلامی را رتبه بندی کرده است.

خبرگزاری فارس: لیست برترین دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی کشورهای اسلامی اعلام شد

به گزارش اداره روابط عمومی و همکاری‌های علمی بین المللی مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، علی گزنی معاون پژوهشی و فناوری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اعلام کرد: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) بیش از 320 دانشگاه و موسسه تحقیقاتی برتر در سطح کشورهای اسلامی را رتبه بندی کرده است. شاخص‌های این رتبه بندی بر اساس سیاست های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری تدوین شده‌اند.

وی افزود: همچنین مطالعه نظام‌های معتبر رتبه بندی بین المللی مشخص کرد که شاخص‌های حاصل از سیاست‌های کلان علم و فناوری با شاخص‌های مورد استفاده در این نظام‌ها انطباق فراوانی دارند. سیاست‌های کلان علم و فناوری علاوه بر در نظر گرفتن نیازهای بومی کشور، مرجعیت علمی در بین کشورهای اسلامی و جهان را نیز در بر گرفته است.

گزنی افزود: رتبه بندی دانشگاه‌های کشورهای اسلامی از چهار معیار اصلی شامل مرجعیت علمی، دیپلماسی علمی، تولید علم و فعالیت های اقتصادی تشکیل شده اند که با نظام رتبه بندی قبلی در پایگاه استنادی علوم جهان کاملا متفاوت است. تمامی اطلاعات برای محاسبه جایگاه هر دانشگاه فقط از پایگاه‌های معتبر بین المللی استخراج شده‌اند. بنابر این روش کار، داده‌های رتبه بندی از بالاترین اعتبار برخوردار بوده و مسیر حرکت به سمت بین المللی سازی دانشگاه‌ها را نمایان می‌سازند.

وی اضافه کرد: بیش از نیمی از دانشگاه‌های برتر در جهان اسلام متعلق به ایران و ترکیه هستند. در بین 324 دانشگاه و موسسه تحقیقاتی رتبه بندی شده، 87 مورد مربوط به ایران و 87 مورد مربوط به ترکیه است. بعد از ایران و ترکیه کشورهای پاکستان، مالزی، مصر و عربستان سعودی به ترتیب با 24، 20، 19 و 16 دانشگاه و موسسه تحقیقاتی دارای بیشترین دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی برتر در بین کشورهای اسلامی هستند.

مجری رتبه بندی دانشگاه‌های جهان اسلام گفت: براساس کل امتیازهای کسب شده از چهار معیار اصلی دانشگاه تهران در صدر تمامی دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی کشورهای اسلامی قرار دارد. دانشگاه تهران همچنین در حوزه علوم پایه و علوم کشاورزی نیز حائز رتبه نخست در بین دانشگاه‌های کشورهای اسلامی شده است.

وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز برترین دانشگاه علوم پزشکی در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی جهان اسلام و حائز رتبه ششم در بین کل دانشگاه‌های جهان اسلام است.

گزنی گفت: دانشگاه صنعتی شریف دارای رتبه نخست دانشگاه‌های جهان اسلام در حوزه فنی و مهندسی و حائز رتبه هفتم در رتبه بندی کلی دانشگاه‌ها در بین این کشورها است. دانشگاه امیرکبیر رتبه دوازدهم دانشگاه‌های جهان اسلام را کسب کرده و در حوزه فنی و مهندسی سومین دانشگاه برتر جهان اسلام است. دانشگاه علم و صنعت ایران نیز رتبه چهارم فنی و مهندسی جهان اسلام را در اختیار دارد.

 

 

وی افزود: رتبه بندی دانشگاه‌های کشورهای اسلامی براساس شاخص‌های متفاوتی صورت گرفته است. برای تعیین رتبه نهایی هر دانشگاه جمع امتیازهای کسب شده در هر شاخص مورد محاسبه قرار گرفته است که نتیجه آن تعیین رتبه هر دانشگاه است. به عنوان مثال هر چند دانشگاه تهران حائز رتبه نخست کشورهای اسلامی شده است، اما این رتبه این دانشگاه در تمامی این شاخص ها یک نیست.

گزنی گفت: یکی از مهمترین اهداف رتبه بندی دانشگاه‌ها شناسائی نقاط قوت و همچنین نقاطی هستند که نیازمند تقویت بیشتر هستند. دانشگاه‌های جهان اسلام به صورت کلی و همچنین در 6 رشته کلان بر اساس چهار معیار اصلی رتبه بندی شده‌اند. همچنین هر یک از این دانشگاه‌ها می‌توانند نقاط قوت و ضعف خود را بر اساس هر یک از سیزده شاخص مورد استفاده در رتبه بندی تعیین کنند.

وی اشاره کرد: رتبه بندی دانشگاه‌های کشورهای اسلامی نهائی شده است و بزودی از طریق وب گاه طراحی شده در دسترس جامعه علمی قرار می‌گیرد.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه