کد خبر: ۱۴۹۲۶
کوالالامپور - ایرنا - چین پس از مدت ها ممنوعیت واردات لانه های برخی پرندگان از مالزی، مجوز واردات این محصول را که در سوپ های خوراکی گرانقیمت مورد استفاده قرار می گیرد، صادر کرد.
 

 

برخی از مردم مالزی هم اکنون نقاطی از خانه ها و مغازه های خود را به مکان هایی برای سکونت این پرندگان تبدیل کرده اند تا بتوانند لانه های آن ها را پس از مدتی به فروش برسانند.

چین پیش از این واردات لانه های این پرندگان را از مالزی ممنوع کرده بود اما وزارت کشاورزی مالزی روز پنجشنبه اعلام کرد پکن از 25 دسامبر ممنوعیت واردات لانه پرندگان از مالزی را لغو کرده است.

چینی ها با واردات لانه های پرندگان آن ها را وارد چرخه تولید سوپ هایی که مورد علاقه مردم این کشور است، می کنند.

وزارت کشاورزی مالزی اعلام کرد چین لانه نوعی از پرندگان چابک swiftlet را وارد و از آن به عنوان ماده غذایی استفاده می کند.

دامپزشکی مالزی بر صادرات و قرنطینه این لانه های پرندگان نظارت می کند و هم اکنون هشت شرکت مالزیایی مجوز صادرات این لانه های پرندگان را دریافت کرده اند.

گفته می شود هر کاسه از سوپ لانه این پرندگان که به اعتقاد چینی ها قدرت فکر را زیاد می کند و در لطافت پوست تاثیرگذار است بین 30 تا 100 دلار و هر کیلوگرم آن حدود پنج هزار دلار است. این غذا بیش از 400 سال است در چین مورد استفاده قرار می گیرد.

چینی ها به طور سنتی معتقدند این سوپ برای سلامت انسان مفید است و به هضم غذا، بالا بردن میل جنسی، بهبود صدا، کاهش آسم، بهبود تمرکز و افزایش قدرت ایمنی بدن کمک می کند.

گفته می شود فضولات داخل این لانه ها که پس از پالایش در سوپ مورد استفاده قرار می گیرد دارای سطح بالایی از کلسیم، آهن، پتاسیم و منیزیم است.

چین هم اکنون از اندونزی نیز اقدام به واردات لانه های این نوع پرندگان می کند.

تولید آشیانه این پرندگان که نوعی پرستو هستند یکی از کسب و کارها مهم و از سرمایه گذاری های کم خطر با بازده بالا در صنعت دامداری و پرورش پرندگان مالزی است که مجوز آن توسط دولت این کشور صادر می شود.

مصرف لانه این پرندگان خاص در این بخش از قاره آسیا اکنون نه تنها عجیب نیست بلکه تولید این لانه ها به صورت صنعتی رو به رشد است.

دولت مالزی پیش بینی کرده است سالانه تنها از صادرات لانه این پرندگان تا سال 2020 حدود یک میلیارد و 500 میلیون دلار ارزآوری داشته باشد.

تولید و فروش لانه این پرندگان از سال 2004 میلادی در مالزی آغاز شد و هم اکنون لانه های مصنوعی برای پرندگان که صدای آن مردم را آزار می داد ساخته و مواد داخل آن به چین صادر می شود.

یک شرکت مالزیایی در نظر دارد در 14 پروژه در هفت کشور جهان حدود 600 مجتمع برای لانه این پرندگان ساخته و تا سال 2015 حدود 100 هزار لانه در این مجتمع ها نصب کند.

مهاجرت این پرندگان حدود 30 سال پیش به مالزی پس از نابودی برخی جنگل های اندونزی آغاز شد و مالزی از این موقعیت استفاده کرد و هم اکنون آن را به یک صنعت بزرگ تبدیل کرده است.

مالزی در حال حاضر از صادرات 375 تن لانه این نوع پرندگان 500 میلیون دلار ارزآوری دارد.

چین نیز 60 درصد تولیدات این لانه های پرندگان در جهان را وارد و آن را در چرخه تولید سوپ قرار می دهد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه