کد خبر: ۱۳۲۹۰
تعداد نظرات: ۱ نظر

حکیم مهر - مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: علی رغم تمام تلاش های محیط زیست و سایر ارگان ها تلفات گوزن های زرد به 22 راس رسید.
 
به گزارش حکیم مهر، لاهیجانی زاده در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: براساس آخرین آمار تا شب گذشته تلفات  گوزن های جنگل های دز وکرخه که مورد هجوم مگس های مهاجم قرار گرفته اند به  22 راس رسید.

وی با اشاره به نصب دوربین های دید در شب ادامه داد:کار نصب تور هوایی به اتمام رسیده است و امیدواریم گوزن ها با اطمینان از شرایط موجود زیر تور بیایند تا با زنده گیری آنها از تلف شد نشان  جلوگیری کنیم.
 
لاهیجانی زاده با اشاره به زنده گیری 6گوزن افزود: از مجموع گوزن های زنده گیری شده نیز یک راس به دلیل وخامت حالش تلف شد.

این درحالیست که در بدن اکثر گوزن ها که زیر تور رفت و آمد می کنند نیز آثار زخم و بیماری  مشاهده می شود که این امر مارا نگران می کند .

وی افزود :طبق آخرین سرشماری در اواخر سال گذشته تعداد این گونه در حال انقراض  60تا70 راس تخمین زده شده است که امیدواریم طی چند روز آینده با زنده گیری آنها به این شرایط تلخ پایان دهیم.

وی ادامه داد: نیروهای حفاظت محیط زیست استان به همراه دامپزشکان از زمان تلف شدن اولین گوزن به طور شبانه روزی در تلاش هستند تا با زنده گیری گوزن ها از اتلاف بیشتر آن ها جلوگیری شود اما به دلیل وسعت جنگل و پوشش گیاهی این کار به سختی پیش می رود، و در صورتی که کار زنده گیری در این هفته به پایان برسد شروع به سم پاشی و ضدعفونی جنگل خواهیم کرد.
 
وی تصریح کرد: این مگس با تخم ریزی در جاهای نرم بدن گوزن سر و گردن حیوان را هدف قرار می دهد و وارد بافت بدن می شود که نیاز به درمان مستقیم دارد.
 
لاهیجان زاده اذعان داشت: این مگس در طول روز می تواند 100 هزار تخم بر روی بدن گوزن بریزد که بعد از این که این تخم ها به کرم تبدیل شد چشم سر و نهایتاً مغز گوزن را می خورد و در عرض 3 روز گوزن تلف می شود و تنها با شروع فصل گرما از بین می رود.

خبر مرتبط :

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
کارشناس دامپروری
|
-
|
۰۱:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۳
0
0
خواهش میکنم اگه صنعت دامپروری و به تبع اون سیر شدن شکم مردم براتون مهمه نظر من رو تایید کنید
این دردودل یک مهندس دامپروره خطاب به دامپزشکان
خب،بار دیگه نسل دیگری از حیوانات در حال انقراضند و جامعه دامپزشکی طبق معمول در حال تماشا،آیا آقایان دامپزشک کاری برای چنین رخداد هایی میتوانند بکنند؟ و آیا اصولا بلد هستند که کاری بکنند؟ یا فقط بلدند با ادعاهای خود گوش فلک را کر کنند؟ که چنین است و چنان و از سیرتاپیاز حیوانات را فقط خدا میداند و ما! پس چه شده؟ در چنین مواقعی تنها حکم پزشک کالبدشکاف دارید!
بگذارید سوالی دیگر بپرسم،از آنفلوانزای طیور چخبر؟ گله های سالم و مریض را باهم سوزاندیم،تا آقایان مطمئن شوند بیماری ریشه کن شده! خب این توصیه ها را یک کارگر هم بهتر میتوانست ارائه دهد! اساسا شما تحصیلات آکادمیک دارید؟ راستی از فیلم سینمایی تب برفکی چخبر؟ فیلمی که سال های 89،88 و 90 به مدت 3سال در حال اکران بود،از دیدن صحنه های تلف شدن نیمی از جمعیت گوسفندی کشور در اثر این بیماری در این فیلم لذت بردید؟ خب خدا رو شکر!!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه