کد خبر: ۱۰۶۲۴

حکیم مهر - یک تیم بین المللی از حشره شناسان موفق به شناسایی گونه بالقوه خطرناک جدیدی از پشه مالاریا شدند که از لحاظ ژنتیکی هیچ شباهتی با گونه‌های شناخته شده این حشره ندارد.

تاکنون تحقیقات گسترده ای بر روی پشه آنوفل (Anophel)‌ به عنوان ناقل مالاریا در آفریقا انجام شده است، اما محققان به تازگی گونه جدیدی از پشه مالاریا را در غرب کنیا شناسایی کرده‌اند.

این گونه جدید که هنوز نامی برای آن انتخاب نشده است، دارای DNA ناشناخته ای است که با هیچکدام از گونه های ناقل مالاریا مطابقت ندارد.

«جنیفر استیونسون» نویسنده ارشد این مطالعه و از محققان مدرسه بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن تأکید می کند: توالی ژنتیکی پشه جدید که برخی از آنها آلوده به مالاریا بوده اند، شباهتی به گونه های شناخته شده ناقل مالاریا ندارند.

پروفسور «نیل لوبو» از محققان دانشگاه نوتردام نیز خاطر نشان می کند: گونه جدید پشه تاکنون در انتقال مالاریا دخیل نبوده است، اما با توجه به طبیعت این حشره برای حضور در محیط آزاد در طول روز و نیش زدن انسان در طول شب، جزو گروه بالقوه خطرناک محسوب می شود.

با وجود اجرای برنامه کنترل مالاریا در بیشتر مناطق قاره آفریقا، در حال حاضر 25 میلیون از جمعیت 34 میلیون نفری کنیا در معرض خطر قرار دارند.

 

خبر مرتبط :

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
ادامه